FINISTAVstavebniny

Obklad steny na profiloch "KAP"

/

Nový konštrukčný profil "KAP" pre priestorovo úsporné obklady stien s doskami NORGIPS.

Nový profil v našej ponuke je profil "KAP", často označovaný aj HUT alebo klobúkový profil. Je to oceľový konštrukčný profil, ktorým je možné realizovať najtenšie sádrokartónové obklady stien, stropov alebo podkrovia. Ich použitie je vhodné pri rekonštrukciách panelových bytov alebo pri malometrážnych domoch, kde je dôležité, aby obklad zabral čo najmenej podlahovej plochy.

Obklad zo sadrokartónu sa často používa ako dodatočné zateplenie a často vyrovnáva a zakrýva nerovnosti a praskliny podkladovej steny. V panelákoch slúži často aj ako dodatočná protihluková bariéra medzi jednotlivými bytmi.

Ak plánujete obkladať stenu s cieľom čo najviac zamedziť prestupu hluhu odporúčame namiesto použitia bežnej "bielej" dosky GKB dosky použiť dosky, ktoré sú výrazne pevnejšie a s vyššou hmotnosťou. Sú to predovšetkým "modré" akustické dosky Phonic alebo "červené" protipožiarne dosky GKF. Tieto dosky sú nielen pevnejšie a preto menej náchylné na praskanie, ale svojou hmotou prispievajú k zníženiu prestupujúceho hluku o 2dB resp. 1dB oproti použitiu len obyčajnej dosky.

Obklad steny na "KAP" profiloch popis prvkov systému

 • Obklad steny na profiloch KAP
  Schéma obkladu steny sadrokartónom Norgips na profiloch KAP
 1. KAP profil upevnený do steny natĺkacími hmoždinkami
 2. Sadrokartónová doska Norgips GKB (alternatívne doska Norgips Phonic alebo doska GKF)
 3. Sadrokartónové skrutky TN 25mm
 4. Škárovací tmel Norgips STANDARD a spevňovacia páska napr. papierová páska 3D JOINT TAPE
 5. Povrchová úprava napr. farba, tapeta alebo dekoratívna omietka

Obklad steny na "KAP" profiloch pracovný postup a rozpočet

 1. Profily KAP pripevnite na stenu v rozostupoch max. 60cm. Profil je potrebné pripevniť z oboch strán natĺkacími hmoždinkami. Maximálny rozostup hmoždiniek je 100cm. Na zlepšenie zvukoizolačných vlastností je vhodné podlepiť profil penovým tesnením. Obmedzí sa tým prenos hluku konštrukciou.
 2. Na pripravené profily namontujte sadrokartónové dosky. Doska by mala byt o 1,5cm menšia ako je výška miestnosti. Dosku pripevnite skrutkami TN v rozostupoch maximálne 25cm. Ideálne je použiť dosky dĺžky 260cm. Obmedzí sa tým množstvo tmelených škár pri nadpájaní dosiek.
 3. Následne zatmelte spoje s pomocou tmelu Norgips Standard a do spojov vložte papierovú pásku pre spevnenie výsledného spoja. Takisto je potrebné zatmeliť aj všetky skrutky.
 4. Na vnútorné rohy, kde sa stretavajú dve sadrokartónové steny alebo v prechode medzi stenou a sadrokartónovým stropom použite pásku Straitflex Tufftape alebo Original
 5. Na vonkajšie rohy je ideálna páska Straitflex Original alebo hliníkový rohovník.
 6. Pri stenách dlhších ako 15bm je potrebné riešiť dilatačnú škáru, pre detaily nás kontaktujte.

Obklad steny na profiloch "KAP" cenník

výrobok m.j. spotreba/m² cena/m.j. akcia/m.j. akcia/m²
Konštrukčný profil "KAP" bm 1,80 1,350 €/bm 0,750 €/bm 1,35 €/m²
Sadrokartónová doska GKB 1,00 3,250 €/m² 1,500 €/m² 1,50 €/m²
Natĺkacie hmoždinky 6x40 ks 5,00 0,083 €/ks 0,062 €/ks 0,31 €/m²
Skrutky TN 25mm ks 15,00 0,008 €/ks 0,006 €/ks 0,09 €/m²
Tmel Standard kg 0,35 0,900 €/kg 0,680 €/kg 0,24 €/m²
Papierová páska bm 1,30 0,039 €/bm 0,035 €/bm 0,05 €/m²
Spolu €/m² 3,54 €/m²

Výpočet predstavuje orientačný rozpočet na 1m² výslednej plochy bez započítania strát vzniknutých rezaním. Skutočná spotreba môže byť mierne vyššia.

Pri použití protipožiarnej červenej dosky GKF je cena za jeden meter kompletného obkladu vyššia len o necelých 15% (0,5€), napriek tomu že cena samotnej dosky je oproti obyčajnej doske GKB vyššia až o 33%! Netreba sa preto báť použiť na prvý pohľad výrazne drahší materiál. Po započítaní všetkých materiálov konštrukcie nie je rozdiel medzi najlacnejším variantom a variantom s vyššou úžitkovou hodnotou až tak výrazný!